Pierwsza wzmianka w zakresie Inteligent Building Systems powstała w latach 80. XX wieku, a jej tchnienie bierze swój początek w momencie burzliwego rozwoju nowych technologii z wykorzystaniem zaawansowanych systemów informatycznych oraz automatyzacji. Ta koncepcja stała się inspiracją do efektywnego wykorzystania wiedzy informatycznej w zakresie nowych rozwiązań architektonicznych, określanych w późniejszym czasie jako smart building.
Programatory astronomiczne jako element instalacji inteligentnych
Zarys koncepcji stworzenia samouczących się inteligentnych instalacji energetycznych z wykorzystaniem automatyzacji systemów informatycznych pozwala m. in. na automatyzację oraz optymalizację zużycia energii jak również regulację w zakresie sterowania i natężenia całego ciągu technologicznego. Nieodłącznym komponentem Inteligent Building Systems było wdrożenie do instalacji takich urządzeń jak cyfrowe programatory astronomiczne, popularnie zwane również „astronomami” czy „zmierzchówkami”. Dzięki zastosowaniu w instalacjach tzw. ściemniaczy zyskujemy możliwość pełnej automatyzacji systemu oświetleniowego poprzez określenie jego maksymalnej lub minimalnej wartości natężenia źródła światła oraz ustalenia dynamiki jego rozjaśniania. Ponadto zastosowanie cyfrowych aparatów zmierzchowych umożliwia nie tylko indywidualne zaprogramowanie scen świetlnych, ale pozwala także na ustawienie limitów czasowych. Dostępna w zmierzchówkach funkcja przerwy pozytywnie wypływa na zminimalizowanie zużycia energii w trakcie korzystania z inteligentnego systemu oświetleniowego, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości dostosowania czasu oświetlania budynków w takim zakresie, jaki będzie dla nas operatywnym rozwiązaniem dostosowanym w indywidualny sposób do wymagań i potrzeb użytkownika.
Automatyzacja systemów oświetleniowych pozwala nie tylko na uzyskanie pełnej autonomii w zakresie sterowania oświetleniem, ale również pełni intrygującą funkcję estetyczną. Zastosowanie inteligentnych instalacji w budownictwie odnosi się również do takich rozwiązań jak kontrolowanie temperatury czy sterowanie roletami. Każdy z tych algorytmów stosowanych w IBS działa niezależnie, co gwarantuje nam niebywały komfort i bezpieczeństwo użytkowania.