Nity cieszyły się ogromną popularnością szczególnie do lat czterdziestych ubiegłego wieku. Stosowano je powszechnie wszędzie tam, gdzie trzeba było połączyć ze sobą dwa elementy takie jak blacha czy skóra. Cieszyły się one niezwykłą popularnością szczególnie przy budowie statków i różnego rodzaju ciężkich maszyn.
Jakie jest zastosowanie nitów nierdzewnych?
Z czasem nitowanie zaczęto zastępować spawaniem, które okazało się bardziej praktycznym rozwiązaniem. Nie był to jednak koniec używania nitów. Szczególnie nity zrywalne cieszą się obecnie popularnością. Nit to metalowy pręt zakończony łbem, który umieszcza się w przygotowanym wcześniej otworze i za pomocą młotka lub nitownicy rozbija się go tak, aby wypełnił przygotowaną wcześniej przestrzeń, łącząc ze sobą dwa arkusze blachy lub dwie połacie skóry. Ogromną zaletą nitów jest to, że nie wymagają one dostępu do obu stron łączonych powierzchni. Znacznie ułatwia to montaż, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Tę technologię wykorzystuje się z powodzeniem przy konstrukcji maszyn, na przykład do mocowania obudowy różnych ruchomych elementów, a także w poligrafii, przy montowaniu tablic reklamowych w taki sposób, aby było to jak najmniej widoczne dla oka. Najlepsze nity nierdzewne cechuje wysoka wytrzymałość oraz łatwość w montażu. Nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności.
Nity stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności lub możliwości, aby zastosować spawanie. Mimo wielu innych dostępnych technologii, to właśnie nity cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z ich dostępności oraz prostoty montażu, a także niewielkiej ceny. Nit to mały kawałek metalu, więc jego koszty też są niewielkie. Można zatem stosować je z powodzeniem, nie martwiąc się za bardzo o cenę.