Coraz więcej osób sprzedających bądź kupujących domu oraz mieszkania decyduje się na podpisanie umowy przedwstępnej. To w wielu przypadkach krok zapewniający bezpieczeństwo transakcji obydwu stron, jednak warto być przygotowanym na podpisanie tego rodzaju dokumentu. Dobre przygotowanie i zapoznanie się do tego etapu zakupu sprawi, iż będziemy panować nad sytuacją.
Umowy przedwstępne przy kupnie i sprzedaży nieruchomości
Bez względu na to czy jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości, czy jej sprzedażą warto odpowiednio się zabezpieczyć. Dlatego powstał rodzaj umowy przedwstępnej opartej na kodeksie cywilnym. Jeśli zastanawiamy się na czym polega umowa przedwstępna wzór jej możemy znaleźć bez problemu w internecie. Przede wszystkim zaznaczmy to, iż umowa ta jest zobowiązaniem obydwu stron do zawarcia w przyszłości drugiej umowy, czyli tak zwana umowa przyrzeczona. Taką umowę spisuje się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Znajdują się na niej data i miejscowość zawarcia umowy, dane stron umowy jak dowód osobisty czy adres zamieszkania obecny, a także cena transakcji oraz zaliczka. Nie można zapomnieć o dacie docelowej wywiązania się z umowy i podpisać obydwu stron umowy. Taka umowa musi być zapisana na piśmie, ponieważ daje to najbardziej bezpieczne warunki jej wybrzmienia. Co więcej, przy spisywaniu tego typu umów nie ma obowiązku do spisywania ich przy notariuszu ani w konkretnej formie.
Zanim podpiszemy umowę przedwstępną należy wiedzieć, iż jest ona wiążąca w ramach umowy docelowej. Należy na niej zawrzeć dane obydwu stron, ich podpisy oraz daty. Nie zapomnijmy też o uważnym zapoznaniu się z dokumentem zanim go podpiszemy, abyśmy byli pewni naszego zakupu bądź sprzedaży nieruchomości i nie obawiali się konswkwencji.