Ważna rola termoizolacji budynku

 

Ceny za energię nieprzerwanie rosną, co niestety przekłada się na nasze kieszenie w widoczny sposób. Koszty użytkowania domu są coraz większe, dlatego warto zrobić coś, co sprawi, że nasz dom będzie bardziej energooszczędny, a co za tym idzie tańszy w utrzymaniu. Nie bez znaczenia jest także postawa proekologiczna, a przecież mniej zużytej energii to mniejsze straty dla środowiska naturalnego.

Termoizolacja – oszczędność i ochrona środowiska

\"najlepszaKilkadziesiąt lat temu ogrzewanie domów prawie w stu procentach opierało się na węglu. Był to surowiec szeroko dostępny w naszym kraju, a przez to był on najtańszym źródłem energii. Dlatego też budowane niegdyś domy nie miały nic wspólnego z oszczędzaniem energii. Choć nieocieplony budynek wymagał dużej ilości energii do ogrzania go, ceny paliwa były stosunkowo niskie, a poza tym nikt nie przejmował się wyniszczaniem środowiska naturalnego, smogiem, czy efektem cieplarnianym. Obecnie przeznacza się ogromne nakłady finansowe na ochronę środowiska oraz edukowanie społeczeństwa i kształtowanie w nim postawy proekologicznej. Choć za oszczędzaniem energii wciąż najbardziej przemawiają nasze osobiste finanse, tym bardziej teraz, kiedy ceny paliw rosną każdego roku. Jest to główny powód, dla którego opłaca się budować domy z solidną termoizolacją, która ochroni nas nie tylko od zimna, ale także od wysokich rachunków za utrzymanie domu. Potrzebna najlepsza izolacja termiczna to taka, która dopasowana jest do konkretnego budynku, zależnie od jego konstrukcji i materiałów, z jakich został wykonany. Najczęściej są to różne odmiany polistyrenu lub wełny mineralnej. Styropian poleca się wszędzie tam, gdzie warstwa izolacji będzie dotykać muru lub betonu, natomiast wełna doskonale sprawdzi się w budynkach drewnianych, przy zachowaniu odpowiedniej wolnej przestrzeni, pozwalającej na pozbycie się wilgoci.

Wybór odpowiedniego materiału pod kątem stopnia przewodzenia ciepła pozwoli nam dopasować grubość warstwy izolacyjnej. Nie zawsze grubość izolacji przekłada się na jej skuteczność, wszystko zależy od użytego materiału. Nie bez znaczenia jest oczywiście jakość i solidność wykonanych prac, co pozwoli na zabezpieczenie wszystkich miejsc utraty ciepła z budynku.