Zanim ziarno trafi do dalszego przetwórstwa musi być odpowiednio oczyszczone oraz poddane suszeniu. Do obu tych czynności służą dedykowane urządzenia. Inwestycja w nie szybko się zwróci, ponieważ pozwolą oszczędzić czas i pieniądze wydawane na zasilanie energią elektryczną. Po obu tych działaniach zboża mogą być umieszczane w silosach i sprzedawane.
Gdzie stosuje się czyszczalnie?
Zasadniczo czyszczalnia do kukurydzy i pozostałych rodzajów zbóż jest stosowana w wielu punktach. Przykładowo są to magazyny rolnicze, młyny, przedsiębiorstwa przyjmujące ziarna do dalszego przetwórstwa i wiele innych. W sprzedaży istnieją modele zarówno mobilne, jak i stacjonarne. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Niezależnie od tego, który sprzęt zostanie wybrany, przeprowadza się najpierw czyszczenie wstępne. Tutaj stosuje się urządzenia pneumatyczne. W ten sposób poziom czystości danego rodzaju ziarna jest odpowiednio podwyższony. Urządzenia tego rodzaju najczęściej mają kształt stożka. Kukurydza lub inne ziarno jest wsypywane do kanału pneumatycznego. Dostając się na tarczę w kształcie stożka jest przesypywane do leja wysypowego. Wszelkie zanieczyszczenia znikają dzięki wentylatorom odpowiedzialnym za ich zasysanie. Urządzenia pneumatyczne przeznaczone do czyszczenia ziaren są produkowane przez wiele firm. Ich misją jest maksymalne wyczyszczenie poszczególnych rodzajów zbóż.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że im lepiej wyczyszczone jest ziarno, tym drożej można je sprzedać. Istnieją nawet odpowiednie wyliczenia, zgodnie z którymi łatwo stwierdzić, czy jakość zbiorów mieszczą się w normie. W przypadku ich przekroczenia skupy mogą odmówić przyjęcia takiego produktu. Wówczas należy liczyć się z często niemałymi stratami.