Szyby z możliwością przyciemnienia

Szyby które zmieniają poziom przezroczystości, umożliwiają zaciemnienie pomieszczeń czy ograniczają widoczność osób przebywających na obiekcie wyposażonym w takowe są częstym widokiem w wielu filmach, choć dopiero niedawno zostały wprowadzone do użycia. Niedługo po wejściu do sprzedaży okazało się, iż zainteresowanie nimi jest ogromne, o wiele większe niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Elektrochromatyczne szyby do pomieszczeń użytkowych i domów

\"szkłoSzyby elektrochromatyczne, jak nazywają się te szyby które po wystawieniu na kontakt z energią elektryczną zmieniają barwę czy poziom przezroczystości, znalazły bardzo szybko mnóstwo zastosowań. Szkło przyciemniane elektrycznie z powodzeniem zastępuje zasłony, rolety zaciemniające czy żaluzje w prywatnych domach czy obiektach użytkowych, a w wielu zakładach pracy staje się elementem wyposażenia. Szczególnie często takie szkło używane jest w obiektach medycznych, choć wersje jednostronne, które mogą być ustawione tak by całkowicie przesłaniały widoczność z jednej strony szyby, używane są przez personel bezpieczeństwa w wielu posterunkach służb ochrony obiektów. Szyby elektrochromatyczne mogą być montowane zarówno w oknach, jak i oddzielnie, jako szklane ściany i podzielniki w pomieszczeniach. W niektórych przypadkach mogą być używane jako dekoracja pomieszczenia, lub też funkcjonalna metoda zastąpienia folii przeciwsłonecznych. Coraz więcej firm oferuje tego rodzaju szyby, w bardzo odmiennych rozmiarach i wariantach.

Niektóre szyby, zwłaszcza te mające barwioną powierzchnię lub też jednostronną regulację przezroczystości, preferowane są przez właścicieli prywatnych domów. Najbardziej podstawowe szyby, które zaciemniane są do koloru mlecznobiałego, natomiast, są coraz częstszym widokiem w ośrodkach medycznych.