Substancje chemiczne w ogrodzie – wapno

Prace ogrodowe wymagają użycia różnych substancji chemicznych. Ma to na celu zapewnienie ochrony roślin. Dodatkowo niektóre środki chemiczne pomagają w zwalczaniu szkodników i pasożytów. Niektóre z nich mogą służyć jako niezwykle wydajny nawóz. Z tego też powodu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie substancji do celu, który chcemy osiągnąć.

Wapno jako przykład ochronnego środka chemicznego

\"wapnoŚrodki chemiczne zawierające w sobie chlorek wapnia są wykorzystywane nie tylko w ogrodnictwie. Wapno chlorowane ma bowiem silne działanie dezynfekujące. Z tego też powodu stosowane jest powszechnie do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni przemysłowych, czy użytkowych. Najpopularniejszym zastosowaniem wapna chlorowanego jest oczyszczanie wody w basenie. Wynika to silnych właściwości bakteriobójczych i grzybobójczych. Dzięki temu pozwala to oczyścić w bardzo szybkim czasie wodę na dużym obszarze basenu. Wapno chlorowane wykorzystywane jest także w ogrodnictwie. Służy bowiem do bielenia drzew i krzewów ogrodowych. Wynika to z faktu, że pokrycie pnia drzewa substancją wapna powoduje odbijanie promieni słonecznych, co skutkuje tym, że drzewka owocowe lepiej owocują. Ponadto warstwa wapna, którą pokryty jest pień drzewa służy ochronie przed szkodnikami, co w efekcie również skutkuje lepszymi i większymi plonami. Ponadto przenikanie wapna do wewnątrz drzewka owocowego powoduje unieszkodliwienie niektórych szkodników, które już tam się znajdują. Wapno w ogrodnictwie stosowane jest jako odpowiedni odczyn i roztwór.

Wynika to z faktu, że jest to substancja niezwykle silna i aktywna. Zastosowanie jej w nieodpowiedniej dawce skutkować by mogło uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem uprawianych roślin i drzewek. Dlatego warto jest stosować tą substancję z umiarem i zgodnie z zaleceniem producenta.