Styl kolonialny kiedyś i dziś

 

Drewniane meble nie tracą na popularności. Coraz więcej osób, które urządzają nowy dom czy mieszkanie albo zmieniają wystrój w starym, decyduje się na solidne drewniane meble zamiast kompletów z płyty wiórowej, które do niedawna królowały w polskich domach. Stawiamy przede wszystkim na jakość i chętnie sięgamy po nowe rzeczy, na przykład styl kolonialny.

Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

\"sklepStyl kolonialny ma swoje początki w czasach świetności Imperium Brytyjskiego, gdy słońce nigdy nad nim nie zachodziło. Brytyjscy wojskowi i urzędnicy, oddelegowani do Indii czy Afryki, chcieli mieszkać i żyć w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które zostawili w rodzinnej Anglii. Niestety klimat na tych terenach nie sprzyjał całkowitemu przeniesieniu stylu wiktoriańskiego, dlatego należało wykorzystać dostępne na miejscu materiały, a lokalni rzemieślnicy, wykonujący meble w tym stylu, dodawali nieco od siebie. Stąd właśnie meble kolonialne mają w sobie wiktoriański styl, jednak wykonywane są z drewna egzotycznego, takiego jak mahoń, palisander czy teak. Do dziś niewiele się zmieniły i każdy sklep kolonialny posiada zbliżoną ofertę. Są ciężkie, solidne, choć wcale nie toporne. Cechują je proste, symetryczne linie i niewielka ilość zdobień, częste są też okucia. Szafy i szafki zwykle posiadają ażurowe drzwiczki. Takie meble są dość przytłaczające, dlatego pasują przede wszystkim do dużych, jasnych pomieszczeń, w których można je zestawić z jasną kolorystyką ścian. Aby nadać wnętrzu lekkości, warto sięgnąć po delikatne firanki, jasne serwety i obrusy czy kolorowy dywanik z indyjskim czy afrykańskim wzorem.

Idealnymi dodatkami, pasującymi do mebli kolonialnych, są figurki i posążki w afrykańskim lub indyjskim stylu, stare fotografie i grafiki związane z Imperium Brytyjskim. A także duże, dekoracyjne poduszki, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne.