Specjalistyczne badanie kleszcza

Kleszcze mogą nas kąsać niezliczoną ilość razy, jednakże po napiciu się krwi swojej ofiary, stają się nawet kilkadziesiąt razy większe niż przed ugryzieniem. W takiej formie można je łatwo zauważyć i też częściej samoczynnie odpadają od skóry. 

Które kleszcze należy badać? 

\"badanieW Polsce na stałe występuje około dziewiętnaście gatunków kleszczy, które żyją w lasach, na łąkach i powszechnie na terenach zielonych. Ich wielkość nie przekracza rozmiaru główki szpilki, zatem ciężko jest je dostrzec, ale dotyczy to tylko osobnika, który nie napił się jeszcze krwi ze swojego żywiciela. Kiedy już ukąsi i zacznie pić krew, to szybko powiększa swój obwód, który może być większy nawet kilkadziesiąt razy. Takie duże kleszcze najlepiej są widoczne na zwierzętach domowych, ale coraz częściej atakują też ludzi. Nie ma skutecznego sposobu na ochronę przed nimi, poza osłanianiem ciała, aby uniemożliwić im dostanie się do skóry. Jeżeli już nas ukąsi, to konieczne jest badanie po ugryzieniu kleszcza, które przeprowadzają wszystkie punkty diagnostyczne. Jest to badanie, które można wykonać odpłatnie lub bezpłatnie, jednakże wymaga to posiadania skierowania od lekarza internisty. Na tej podstawie koszt badania jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże jest to możliwe tylko dla osób ubezpieczonych. Przy kleszczach, warto mieć na uwadze, że spora część ich populacji jest nosicielem wirusa boreliozy, zatem ich ukąszenie z dużym prawdopodobieństwem może oznaczać zakażenie. W przypadku boreliozy, liczy się wczesna diagnoza.

Jeżeli ukąsi nas kleszcz, to nie warto zwlekać z wizytą u lekarza lub nawet samodzielnym wykonaniem testu na boreliozę. Im więcej czasu minie od ewentualnego zakażenia, tym mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Tylko wczesna diagnoza i leczenie, umożliwia szybkie wyzdrowienie.