Rodzaje amunicji karabinowej

Pociski .223 Remington to najbardziej rozpowszechniony, a jednocześnie najlepszy rodzaj amunicji do karabinów precyzyjnych. Nawet standardowy, najzwyklejszy kulowy wariant jest niezwykle celny, aczkolwiek strzelcy sportowi i mundurowi często preferują bardziej wyspecjalizowane rodzaje amunicji, o znacznie odmiennej charakterystyce.

Warianty amunicji .223 Remington do długiej broni

\"pociskiKulowa amunicja jest najbardziej standardowa, więc najbardziej rozpowszechniona i ogólnodostępna. Strzelcy sportowi jednak często sięgają po bardziej wyspecjalizowane jej warianty, głównie mające większe osiągi pod kątem celności czy zasięgu. Pociski 223 Rem typu match-grade, specjalnie projektowane z myślą o strzelectwie sportowym, są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów amunicji karabinowej. Są bowiem najcelniejszym rodzajem pocisków w kalibrze .223, i cechują się odchyleniem na tyle małym iż nie sięga więcej niż 0.2 MOA podczas strzelania na dystansie poniżej pięciuset metrów. Pociski nadciśnieniowe, natomiast, mają większą zawartość prochu w łusce, a przez to znacznie zwiększony zasięg. W zależności od producenta mogą one jednak mieć dzięki temu znacznie obniżoną celność, dlatego ważne jest przestrzelanie amunicji przed jej użyciem w trakcie zawodów by poznać jej zachowanie podczas strzału.

W strzelectwie sportowym stosuje się również amunicję kutą na zimno, która odznacza się przede wszystkim mniejszym hałasem generowanym przez strzał. Jest również nieco celniejsza niż standardowa amunicja kulowa, choć niemal we wszystkich aspektach jest co do niej identyczna. W sklepach z bronią można dostać najróżniejsze warianty amunicji karabinowej w kalibrze .223, czasem znacznie odmiennej od najbardziej popularnych rodzajów pocisków, przeznaczonych do zawodów.