Przedsiębiorstwa zobowiązane do zakupu kasy fiskalnej

Nie każdy przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przeciwnie – z roku na rok takich przedsiębiorców jest coraz mniej. W niektórych rodzajach działalności posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe już od samego początku.

Ulga na zakup kasy fiskalnej: odliczenie od podatku

\"kasyWarto wspomnieć o tym, jakie profile działalności skazane są na posiadanie kasy fiskalnej od początku prowadzenia biznesu. Na pewno są to firmy zajmujące się przewozami osób. Chodzi tutaj również o taksówkarzy, który za pomocą kasy fiskalnej muszą ewidencjonować sprzedaż swoich usług transportowych. To samo dotyczy przedsiębiorstw, które na co dzień zajmują się sprzedażą takich sprzętów jak np. sprzęt telewizyjny. Może to być również sprzęt radiowy, telekomunikacyjny i fotograficzny – tacy przedsiębiorcy również muszą korzystać z kas fiskalnych od początku działalności. Można łatwo dowiedzieć się, jakie przedsiębiorstwa muszą posiadać kasy fiskalne sopot od początku swojej działalności. Wystarczy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Finansów, które pochodzi z 2015 roku i nadal jest aktualne. Warto również pamiętać o tym, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wiadomo, że nie jest to tani sprzęt i zwrot z pewnością się przyda. Otóż cenę przeznaczoną na zakup kasy fiskalnej można odliczyć od podatku VAT. Jest tutaj jednak pewien haczyk. Odliczeniu podlega 90% kwoty przeznaczonej na zakup kasy fiskalnej, więc całkiem sporo.

Haczyk polega na tym, że nie można odliczyć od podatku VAT więcej niż 700 zł. Przedsiębiorca musi zapłacić za kasę fiskalną jednorazowo, by mógł odliczyć jej zakup od podatku. Oprócz tego przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania faktury za zakup kasy fiskalnej. Z ulgi mogą też korzystać przedsiębiorcy, którzy zostali zwolnieni z podatku VAT.