Po co człowiekowi bakterie?

 

Wśród wszystkich stworzeń jakie kiedykolwiek pojawiły się na świecie, najbardziej zróżnicowaną i niesamowitą grupą są bakterie. Te mikroskopijne stworzenia, były prekursorami życia na ziemi, teraz także w poszukiwaniu śladów życia na innych planetach w pierwszej kolejności szuka się także ich.

Nie takie bakterie straszne, jak je malują

\"kulturyTe niepozorne jednokomórkowce, pomimo, że siłą rzeczy na co dzień ich nie zauważamy mają na nas ogromny wpływ. Zarówno powszechnie znany – negatywny, poprzez wywoływanie licznych chorób zakaźnych. Jedne błahe, powodujące zwykłe przeziębienie czy biegunkę, inne natomiast jak bakterie dżumy są odpowiedzialne za śmierć wielu tysięcy istnień. Nie każdy jednak wie, że nasz organizm nie mógłby poprawnie funkcjonować bez przyjaznych nam komensalicznych bakterii. Wspomniane kultury bakterii zamieszkują powierzchnię naszej skóry niedopuszczając tym samym do rozwoju na niej na przykład grzybów. Inne to na przykład symbiotyczne bakterie jelitowe. One również na zasadzie konkurencji ograniczają rozwój patogenów w jelitach grubych ale oprócz tego mają jeszcze inną niemniej istotną funkcję. Ich zadaniem jest produkcja witaminy K, która jest między innymi niezbędna w procesie krzepnięcia krwi. O naszą florę bakteryjną należy dbać jak najlepiej. Wspomagać mikroflorę jelitową możemy poprzez częste spożywanie jogurtów naturalnych i innych probiotyków. Do skóry natomiast warto wybierać kosmetyki o odpowiednim pH.

Nasze życie nie byłoby możliwe bez obecności bakterii. Pomimo, że nie mamy szans ich nigdy zobaczyć, warto być świadomym ich istnienia i poprzez należyte ich traktowanie dbać o własne zdrowie. Na pewno nie należy bać się bakterii, przy odrobinie wiedzy możemy łatwo \”oswoić\” te stworzenia, tak aby nam służyły.