Ogród zimowy w praktyce

Zielona oranżeria przy domu to wspaniałe miejsce na wypoczynek kiedy na dworze zaczyna robić się ponuro, a świat traci jesienią swoje kolory. Własny zimowy ogród, w zależności od wielkości, możemy zmienić na dodatkowy salon, jadalnię, a nawet gabinet, gdzie będzie można pracować w przyjemnych okolicznościach.

Gdzie zaplanować ogród zimowy?

\"całoroczneJak zaplanować budowę takiego ogrodu, aby był funkcjonalny i dopasowany do naszych wymagań? Przede wszystkim przeznaczmy na to odpowiednią przestrzeń. Całoroczne ogrody zimowe nie powinny być mniejsze niż 10m2, aby zmieściły się tam zarówno ulubione rośliny, jak i meble pozwalające na wygodne spędzanie czasu. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny z czasem będą się zmieniać, rozrastać, na co potrzeba będzie dodatkowej przestrzeni. Bardzo ważne będzie również usytuowanie zimowego ogrodu względem stron świata. Ma to kluczowe znaczenie pod względem ilości promieni słonecznych wpadających do środka, co ma bezpośredni wpływ na ogrzewanie pomieszczenia zimą. Ściana południowa zagwarantuje nam największą ilość słońca przez większość dnia, dlatego zimą nie narazimy się na wysokie rachunki, latem jednak trzeba będzie filtrować promienie słoneczne przez żaluzje lub osłaniać roletami. Odwrotne warunki panują na ścianie północnej. Tam latem nie grożą upały ani porażenia liści roślin silnymi promieniami słonecznymi, jednak zimą przestrzeń będzie wymagała solidnego ogrzewania. Strona wschodnia i zachowania to wystarczająca ilość światła dla roślin i całkiem przyjemny klimat nawet podczas upałów.

Na zachowanie odpowiedniej temperatury w zimowym ogrodzie ogromny wpływ ma technologia, w jakiej został wybudowany, a konkretnie rodzaj szklanych przegród. Najgorszym wyborem będzie pojedyncza szyba, która nie ochroni przed wiatrem ani mrozem, nie zatrzyma także ciepła wewnątrz. Najskuteczniejszą ochronę przed chłodem zapewnią szyby zespolone z wypełnieniem argonem, które posiadają bardzo korzystny (niski) współczynnik przewodzenia ciepła.