Napady złości u najmłodszych

 

Emocje są bardzo ważną częścią jestestwa każdego człowieka, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że właściwie z każdą emocją musimy nauczyć się sobie radzić. Zwykle uczymy się tego przez dość długie lata, ponieważ wraz z coraz bardziej świadomym uczestnictwem w społeczeństwie konieczne jest kontrolowanie naszych emocji, byśmy mogli właściwie funkcjonować w różnych grupach, do których należymy.

Jak opanować dziecięcą złość?

trening kontrolowania złości dla najmłodszychJeśli chodzi o emocje i panowanie nad nimi, najtrudniej mają najmłodsze dzieci. Niemowlęta i kilkulatki nie rozumieją emocji, a rodzicom często bardzo trudno wytłumaczyć, czym one tak naprawdę są. Dzieci odczuwają więc emocję, ale nie wiedzą skąd się ona wzięła, czym jest, a już z całą pewnością nie mają świadomości tego, w jaki sposób nad nią zapanować. Jedną z najczęstszych emocji, którą możemy zaobserwować u dzieci jest złość. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ponieważ najmłodsi nie rozumieją pojęcia czasu, jeśli więc czegoś chcą, chcą tego tu i teraz. Jeśli zaś tego nie dostaną, odczuwają złość, z którą nie wiedzą jak sobie poradzić. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszy się trening kontrolowania złości dla najmłodszych, na który bez większego problemu możemy zapisać nasze dziecko w większym mieście. Podczas tego typu spotkania dzieci doświadczają emocji i uczą się sobie z nimi radzić w sposób, który jest bezpieczny dla nich i dla najbliższego otoczenia.

Bardzo często treningi tego typu realizowane są z uwzględnieniem czynnego uczestnictwa rodziców. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy ważne jest dla nas wspieranie dziecka w momencie, gdy odczuwa ono gwałtowne emocje, ale nie do końca wiemy, w jaki sposób powinniśmy to robić. Trenerzy chętnie pokazują różne metody podejścia w takiej sytuacji.