Najmniejszy robot współpracujący

Automaty produkcyjne są coraz bardziej rozpowszechnione, gdyż pozwalają na znaczne ułatwienie czynności, wykonywanych na stanowiskach pracy. Początkowo owe maszyny pracowały całkowicie autonomicznie, zastępując pracowników w wykonywaniu zadań monotonnych, powtarzalnych i nużących, aczkolwiek nie wymagających precyzji czy dokładności.

Kompaktowy robot produkcyjny

\"ur3Nowoczesne i zaawansowane automaty są jednak coraz bardziej wielozadaniowe, a wiele z nich ma ogromnie zmniejszone gabaryty, dzięki którym mogą one być wykorzystywane nie tylko w zakładach produkcyjnych i na halach przemysłowych, ale również i w mniejszych warsztatach, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni by używać masywnych robotów zadaniowych. Jednym z popularniejszych automatów jest UR3 Universal Robots, obecnie najbardziej kompaktowy automat pochodzący od tego producenta. Ten rodzaj maszyny produkcyjnej i współpracującej najlepiej sprawdza się jako pomoc pracownika przy wykonywaniu prostych czynności, wiercenia, montażu czy nawet lutowania elementów, i najczęściej jest wdrażany do stanowisk pracy jako narzędzie dodatkowe. Ma dość satysfakcjonujący zasięg ramienia, a dzięki niedużym rozmiarom może on być ulokowany w dowolnym miejscu na wybranym stanowisku, i nie przeszkadzać pracownikowi w wykonywaniu normalnych zadań. Jak większość maszyn produkowanych przez Uniwersal Robots, model UR3 jest bardzo wielozadaniowy i może być wyposażany w każde narzędzia, które nie przekraczają udźwigu maszyny.

Ma on również cały zestaw własnych, dedykowanych narzędzi, głównie zminiaturyzowanych wersji wyposażenia do większych robotów. Przezbrojenie maszyny nie zajmuje więcej niż piętnaście minut, łącznie z czasem konfiguracji zadań oraz zmiany trybu pracy, jeśli taka czynność jest wymagana.