Technika barwnego zdobienia szkła znana była już w starożytności. W średniowiecznej europie zdobiono głównie przedmioty kultu religijnego – relikwiarze czy części ołtarza. W europie szklane przedmioty rozpowszechniły się w XVI wieku, gdy zaczęły powstawać huty szkła. Przedmioty szklane początkowo popularne głównie w kręgach mieszczańskich z czasem zyskały popularność również na terenach wiejskich.
Narzędzia i farby
W malarstwie na szkle, inaczej niż na płótnie, niemożliwe są poprawki stąd twórcy często pod taflę szkła podkładali karton z wcześniej przygotowanym rysunkiem. Obraz powstaje po drugiej stronie niż się go później ogląda, malowany bywa przeważnie farbami olejnymi lub wodnymi za pomocą pędzla i pióra. Farby temperowe były używane zazwyczaj przez malarzy ludowych. Obecnie mamy do dyspozycji specjalne farby do szkła. Najważniejszą różnicą jest rozpuszczalnik na jakim farby są przygotowane. Farby różnią się też pod względem sposobu ich utrwalania. Znajdziemy farby które utrwala się poprzez wypalenie w piekarniku lub takie, które utrwala się specjalnym werniksem. Powierzchnia do malowania musi być specjalnie przygotowana, najlepiej odtłuszczona alkoholem lub specjalnym środkiem, tak by farby dobrze trzymały się i nie odpryskiwały z czasem. Do dyspozycji mamy farby transparentne, lub kryjące. Możemy zdobić różnego rodzaju przedmioty, słoiki, wazony czy lustra. Na początek, najłatwiej będzie z przedmiotami płaskimi.
Przez lata technika malowania na szkle się nieco zmieniła. Współczesne możliwości zdecydowanie pozwalają osiągnąć trwalsze efekty. Możemy zdobić zarówno przedmioty użytkowe, słoje, wazony, abażury lub stworzyć piękne obrazy. Dzięki wykorzystaniu transparentności materiału możemy uzyskać niesamowite, świetlne efekty.