Korzystanie z sauny parowej

Już rzymianie w starożytności wiedzieli, jak wiele korzyści może przynieść regularne korzystanie z sauny parowej. Wtedy jednak określana była ona jako łaźnia rzymska i nieco różniła się od tego, co teraz nazywamy sauną parową. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że efekt działania łaźni rzymskiej był identyczny i przynosiła ona wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Czy warto korzystać z sauny parowej?

saunyKorzystanie z sauny parowej od dawna uważane jest za jedną z doskonałych metod wspomagania naszego organizmu w codziennym funkcjonowaniu. Regularne z niej korzystanie przynosi naprawdę wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim możemy liczyć na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, regulację ciśnienia krwi, a także przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Korzystnym zjawiskiem jest również usuwanie toksyn z organizmu, a także oczyszczenie i nawilżenie skóry. Istotne jest jednak to, aby sauny parowe była przez nas prawidłowo użytkowane. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę na naprzemienne ogrzewanie i schładzanie naszego organizmu. Należy więc spędzić w saunie kilka do kilkunastu minut, a następnie schłodzić organizm pod chłodnym prysznicem, czy też poprzez wyjście na zewnątrz. Takich cykli należy wykonać kilka, około pięciu. Zapewni to naprzemienne kurczenie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co daje pozytywne efekty dla naszego organizmu. Istotne jest również to, aby w samej saunie prawidłowo się ustawić.

Początkowo należy zająć jak najniższe miejsca, a z czasem ustawiać się coraz wyżej. Dzięki temu będziemy mogli z powodzeniem stopniowo ogrzewać nasz organizm, ponieważ temperatura na niższych szczebelkach jest niższa, niż na wyższych. To zapobiegnie ewentualnemu przegrzaniu. Istotne jest również ograniczenie wiekowe.