Jaki powinien być płyn do dezynfekcji?

 

W dobie pandemii jednym z najważniejszych powinności obywatelskich jest dbanie o zdrowie swoje i innych członków społeczności. Aby zapobiec transmisji wyjątkowo groźnego i zaraźliwego wirusa, należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Skuteczny płyn do dezynfekcji

\"płynPrzed rozprzestrzenianiem się groźnej choroby może ustrzec nas jedynie ścisłe przestrzeganie restrykcji sanitarnych. Do najważniejszych należy zachowanie odpowiedniego dystansu w miejscach większych skupisk ludzkich, dokładne mycie rąk, a także zasłanianie ust i nosa maseczką o specjalnym przeznaczeniu. Jednak może to nie wystarczyć, jeśli w grę wchodzi bezpośredni kontakt z zakażoną wydzieliną. Może się ona osadzać zarówno na przedmiotach użytku codziennego w miejscach publicznych, jak i w pojazdach transportu miejskiego. Wirus może przebywać długi czas na poręczach, siedzeniach oraz przyciskach, z których korzystamy wszyscy na co dzień. Badania dowiodły, że skutecznym środkiem ochrony będzie w tej sytuacji płyn do dezynfekcji rąk 70 alkoholu w procentach. Oznacza to, że jedynie stężenie minimum 70% zapewni zabicie wirusa. Dodatkowo, używając takiego preparatu nie musimy obawiać się również innych chorobotwórczych bakterii czy grzybów. Pomieszczenia biurowe, sklepy oraz inne miejsca użytku publicznego zaopatrują się w dozowniki na wejściu do pomieszczeń oraz w newralgicznych miejscach budynku: np. przy windach lub w toaletach, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na potencjalne zakażenie.

Oprócz maseczki, warto więc zaopatrzyć się w zapas płynu na długi czas, a jeśli nie znajdziemy go w sklepie, możemy również sporządzić roztwór samemu w domowych warunkach. Wystarczy nam do tego spirytus salicylowy lub spożywczy o odpowiednim stężeniu, a także odrobina olejku eterycznego, gliceryny oraz aloesu, by nadać specyfikowi przyjemniejszy zapach.