Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie?

W ostatnich latach możemy obserwować bardzo dynamiczny rozwój fizjoterapii. Istnieje coraz więcej różnych metod, które są skuteczne w wielu różnych dolegliwościach. Co więcej, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, w jak wielu różnorakich chorobach jest w stanie pomóc odpowiednia rehabilitacja. Już nie ogranicza się ona tylko do usprawniania po urazach, ale ma zdecydowanie szersze zastosowanie.

Istotność profesjonalnej rehabilitacji po endoprotezie

\"rehabilitacjaJak wspomniano powyżej, dzisiaj coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak ważna jest fizjoterapia w różnych sytuacjach. W przypadku niektórych operacji, o jej sukcesie nie będzie decydował tylko odpowiednio wykonany zabieg, ale właśnie przeprowadzona rehabilitacja Endoproteza jest jednym z zabiegów, po których jest ona absolutnie kluczowa. Rozpocznie się ona w tym przypadku od spionizowania pacjenta już w pierwszej dobie po operacji. Dzięki temu unikniemy zaników mięśniowych, które mogłyby wystąpić w przypadku długiego leżenia. Następnie pacjent będzie uczył się chodzić o kulach, początkowo po korytarzu, a potem także po schodach. Ma mu to zapewnić maksymalną samodzielność, gdy tylko wyjdzie ze szpitala. Podczas takiej rehabilitacji pacjent dowie się także na jakie ruchy powinien uważać, aby zapobiegać zwichnięciu się endoprotezy, a jakie powinien wprowadzić do swoich codziennych ćwiczeń. Nauczy się także odpowiednio dbać o bliznę po operacji w taki sposób, aby nie powstały tam zrosty, które mogłyby ograniczać ruch danej kończyny i powodować niepotrzebny ból.

Podsumowując, rehabilitacja po zabiegu endoprotezy jest kluczowa, aby pacjent był całkowicie zadowolony z przeprowadzonej operacji. Umożliwia ona szybki powrót do codziennych czynności, co dla wielu pacjentów jest bardzo ważne. Pomaga także zapobiegać powikłaniom, które mogłyby wystąpić po operacji oraz stanowi prewencję wykonywania ruchów, które mogłyby skutkować zwichnięciem endoprotezy.