Jak przeprowadza się zabieg anodowania?

Każdą powierzchnią można w jakiś sposób uszlachetnić. Robi się to z różnych powodów. Jednak najczęściej uszlachetnia się aluminium, co nadaje mu nowych właściwości, pożądanych w przemyśle motoryzacyjnym oraz innych branżach przemysłowych.

Czym jest proces anodowania?

\"anodowanie\"Jak już wspomnieliśmy, metod uszlachetniania powierzchni jest wiele. Jednak tą najczęstszą jest anodowanie. Ten zabieg przeprowadza się w celu ochrony przed korozją, aby ochronić powłokę na której odbywa się zabieg. Anodowanie znajduje też szerokie zastosowanie, by uzyskać: powierzchnię pokrytą powłoką, o własnościach izolatora, powierzchnię przyjemną w dotyku oraz powierzchnię o trwałym zabarwieniu i połysku. Najczęściej stosuje się zabieg anodowania w kolorze naturalnym. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni i jej oczyszczeniu, przygotowuje się tak zwana kąpiel elektrolityczną. Elementy poddane anodowaniu, nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji, w zupełności wystarczy samo utrzymywanie ich w czystości. Powierzchnie poddane zabiegowi można bez obaw umyć wodą zmieszaną z detergentem lub benzyną lakową. Zdolność anodowanej powierzchni wzrasta wraz z jej grubością, czyli im większą warstwę nałożymy, tym większa będzie ochrona przed korozją i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Przy konserwacji tego typu powierzchni, jednak należy unikać substancji o silnym odczynie alkalicznym, gdyż mogą powodować ścieranie się warstwy. Anodowana powierzchnia jest twardsza od szkła, a jej twardość ma współczynnik trwałości równy korundowi. 

Warto poddać aluminium procesowi anodowania. W znacznym stopniu przedłuży to jego żywotność, a także będzie zapobiegało przedwczesnemu korodowaniu materiału. Popularność tej usługi ciągle rośnie, głównie w przemyśle motoryzacyjnym.