Jak ograniczyć zużycie mediów w firmie?

 

W celu zwiększenia konkurencyjności firmy należy stosować odpowiednie narzędzia umożliwiające optymalizację procesów. Dotyczy to w szczególnie ilości mediów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu. Każdego dnia w firmie do realizacji zaplanowanych działań niezbędne są określone procesy. Ważne jest ich odpowiednie zbilansowanie.

Ile mediów zużywa przedsiębiorstwo?

\"ograniczenieMoże to być wykonane na wiele sposobów. Koszt zakupu wody, ciepła czy prądu rośnie z roku na rok co sprawia, że niezbędne są działania mające na celu ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie. Może to zostać osiągnięte przez szereg działań, które można wdrożyć na etapie eksploatacji budynku. Do najczęściej stosowanych należy wymiana źródeł światła na bardziej energooszczędne. Na rynku prym wiedzie obecnie technologia LED, która pozwala zapewnić wymagane natężenie światła przy dużo niższym poborze mocy. Dodatkowo oprawy bazujące na LED-ach cechuje dużo większa trwałość i niezawodność. Dodatkowo do obniżenia poboru energii w zakładzie może przyczynić się modernizacja niektórych maszyn czy linii technologicznych. Można tutaj przywołać przykład silników elektrycznych, które po kilkunastu latach eksploatacji mogą stracić swoją sprawność. Dodatkowo przez ten czas silniki stały się znacznie bardziej energooszczędne co wymusza ich zakup.

Jeśli chodzi o ograniczenie poboru prądu poszczególnych odbiorników to możliwe jest wykorzystanie specjalnych liczników, gdzie można ustawić próg po przekroczeniu którego odcinany jest jego dopływ. W ten sposób możliwa jest lepsza kontrola ilości pobieranej energii co umożliwia lepsze planowanie dostaw. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają optymalizować procesy związane z poborem mediów. Dzięki temu zwiększana jest zdecydowanie efektywność ich przetwarzania.