Jak nawozić rośliny?

 

Rośliny uprawne, aby dały liczne i zdrowe plony, czasami wymagają pomocy ze strony ogrodnika czy hodowcy. Odpowiednie nawożenie ma korzystny wpływ na uprawiane rośliny, lecz trzeba je stosować w określonych dawkach. Może być to problematyczne dla początkujących. Czy warto więc nawozić rośliny? Jakie są tego zalety?

Nawożenie roślin uprawnych – czy warto?

\"nawózJeśli dopiero zaczynamy przygodę z hodowlą roślin i kwiatów, musimy nauczyć się wiele o ich prawidłowym nawożeniu, aby nie doprowadzić do obumarcia naszych upraw. Początkowo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w nawozy płynne, które są wieloskładnikowe i zawierają niezbędne mikroelementy, potrzebne roślinom do wzrostu i kwitnienia. Są one bardzo uniwersalne, dlatego sprawdzą się u większości roślin. Dzięki temu nie będziemy musieli dobierać nawozów do konkretnych gatunków. Nawożenie roślin jest kluczowe w okresie ich rozwoju oraz podczas kwitnienia. Wspomaga ich wzrost, przez co rośliny dają więcej lepszej jakości plonów. Dobrej jakości nawóz na kwitnienie zapewnia optymalne warunki do prawidłowego wzrostu, odpowiednie pH gleby czy zawartość składników odżywczych. Poza tym, pobudza roślin do efektywniejszej fotosyntezy oraz zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne i stresowe. Nawozy sprawiają także, że rośliny uprawne częściej są zdolne do przetrwania w trudnych warunkach czy niskich temperaturach. Dodatkowo, uodparnia je na choroby roślin, wywoływane przez bakterie, wirusy czy grzyby.

Nawożenie roślin pozytywnie wpływa na ich rozwój. Dzięki odpowiednim dawkom nawozu rośliny z pewnością staną się zdrowsze oraz silniejsze. Dadzą także większe, lepszej jakości plony. Przy stosowaniu nawozu należy jednak uważać z jego ilością, aby nie przenawozić roślin, gdyż może to doprowadzić do ich obumarcia.