Ubezpieczenia obowiązkowe mają za zadanie zapewnić ochronę ubezpieczonym w razie nieprzewidzianych wypadków. Wszyscy właściciele samochodów a także rolnicy posiadający własne gospodarstwo mają prawny obowiązek ubezpieczyć się w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
Rolnicy dzięki ubezpieczeniu OC dostaną należne odszkodowanie
Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych. Warto podkreślić, że ubezpieczenia obowiązkowe są zwykle zawierane na rok i odnawiają się z automatu. Dlatego też ubezpieczony, który chce wypowiedzieć umowę, powinien złożyć stosowny dokument w odpowiednim czasie, nie później niż na jeden dzień przed końcem ubezpieczenia. W przeciwnym razie ubezpieczenie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Dotyczy to również ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Firma ubezpieczeniowa w razie powstałej szkody wypłaci stosowne odszkodowanie. Odszkodowanie z OC rolnika zostanie wypłacone w przypadku zniszczenia budynków leżących na terenie gospodarstwa oraz zniszczenia upraw w wyniku klęski żywiołowej, pożaru, kradzieży i tym podobnych sytuacji. W tego typu przypadkach rolnik ponosi straty finansowe. Wypłacone odszkodowanie pozwoli na naprawę zniszczonych budynków, ochroni również rolnika przed utratą płynności finansowej. Po zaistnieniu szkody rolnik powinien niezwłocznie udać się do swojego ubezpieczyciela i udokumentować poniesione straty.
Właściciele aut oraz rolnicy muszą wykupić ubezpieczenie OC. OC zawodowe nie jest obowiązkowe. Istnieją jednak takie zawody podwyższonego ryzyka, w których nietrudno o błąd w sztuce. Między innymi lekarze ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów. W takich sytuacjach warto się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami.