Dlaczego bryczesy powinny być wybierane zamiast spodni?

Jazda konna polega w dużej mierze na dostosowaniu odpowiedniego ubioru jeźdźca i wyposażeniu konia we właściwy sprzęt. Pomijając te kroki, współpraca ze zwierzęciem może okazać się problematyczna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa. W jeździe głównie chodzi o satysfakcję, dlatego powinno wybierać się asortyment wygodny, niewywołujący dyskomfortu.

Kiedy ubierać bryczesy do jazdy konnej?

\"bryczesyDolna część ubioru odpowiada przede wszystkim za to, jak długo jeździec będzie w stanie wytrzymać, siedząc w siodle bez powstania żadnych obrażeń. Wielu początkujących jeźdźców nie przykłada dużej uwagi do ubioru – zazwyczaj decydują się na jazdę w jeansach, dresach lub innych, niewygodnych spodniach. Nic w tym dziwnego, gdyż przykładowe bryczesy z pełnym lejem silikonowym potrafią kosztować około 200 złotych. Nie jest to wysoka cena, choć dla osób stawiających pierwsze kroki w jeździectwie, może ona zaskoczyć. Niemniej jednak każdy, kto ceni sobie komfort, powinien zaopatrzyć się w tego typu odzież. Bryczesy nie posiadają wewnątrz żadnych szwów, przez co w trakcie jazdy nie będą obcierały skóry, jak dzieje się to w przypadku jeansów. Po kilku godzinach jazdy w jeansach na nogach mogą pojawić się bolesne odparzenia. Co więcej, bryczesy odpowiednio przylegają do ciała, dzięki czemu spodnie nie będą powiewać na wietrze, dekoncentrować i dodatkowo zagrażać bezpieczeństwu jeźdźca, jak może się dziać w przypadku spodni dresowych.

Bryczesy powinno zakładać się przed każdą jazdą konno. Łatwo ubiera się je razem z obuwiem jeździeckim i wygodnie ściąga. Można zrezygnować z bryczesów, jeżeli konno będzie jeździło się wyłącznie przez chwilę, z niezbyt dużą prędkością, rekreacyjnie. Podczas treningów, dłuższych przejażdżek czy zawodów zdecydowanie zalecany jest zakup takiej odzieży.