Czym jest folia do sianokiszonki?

Prawidłowe owinięcie sianokiszonki jest niezwykle istotne dla procesów zachodzących w balocie. Dzięki temu bakterie kwasu mlekowego przetwarzają składniki odżywcze na bardziej przyswajalne dla bydła. Prawidłowe owinięcie oraz wybór odpowiedniej folii jest zatem niezwykle istotny dla przygotowania w odpowiedni sposób pożywienia dla zwierząt hodowlanych.

Jak wybrać odpowiednią folię do bel?

\"foliaPrzed wyborem folii do sianokiszonki należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych parametrów. Jest to szczególnie ważne, kiedy wybieramy ją po raz pierwszy. Dobra folia do bel 750, dostępna na rynku jest jedną z najczęściej wybieranych przez właścicieli gospodarstwa rolnego. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na zerwanie podczas owijania oraz na przebicie twardymi łodygami roślin. Ponadto działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, mróz, grad czy wysokie temperatury nie są jej straszne. Oprócz doskonałej wytrzymałości folia ta dokładnie przywiera do beli, co w późniejszym czasie przekłada się na wysoką jakość sianokiszonki. Ze względu na coraz większą świadomość na tematy związane z ochroną środowiska, także w przypadku gospodarstw, ekologia powinna mieć duże znaczenie. Folia tego typu poddawana jest recyklingowi co wpływa na bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Warto także wspomnieć o kluczowej właściwości, którą jest kleistość. Jej  zadaniem jest nadanie doskonałej szczelności, dzięki temu kiszonka jest prawidłowo zabezpieczona przed dostępem tlenu do wnętrza.

Dla wielu kolor folii do bel może wydawać się bez znaczenia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że on także wpływa na jakość sianokiszonki. Ciemne kolory będą przyciągać promienie słoneczne, przez co będzie ona zbytnio się nagrzewać. Wszystkie ciemniejsze barwy warto wykorzystywać jedynie w przypadku ostatniego pokosu, kiedy na zewnątrz nie panują upały.