Celownik do strzelectwa sportowego

W strzelectwie sportowym, akcesoria dobrej jakości często bywają równie ważne jak umiejętności. Przekonałem się o tym już na początku kariery, podpatrując zawodników z dłuższym stażem i lepszym wyposażeniem. Podczas strzelania precyzyjnego na duże dystanse szczególnie bywa przydatny dobry celownik optyczny, szczególnie do broni o dużym kalibrze.

Optyka celownicza dla sportowca

\"celownikPrzy strzelaniu dynamicznym wystarczy dobra kabura i umiejętność szybkiego wyciągania broni by uzyskać całkiem dobre wyniki, ale do oddania precyzyjnego strzału z ciężkiej, często nieporęcznej broni sportowej, potrzeba jednak chwili do wycelowania. Celownik optyczny ułatwia strzelanie o tyle, iż skraca czas celowania i tym samym zmęczenie nadgarstków podczas długiego trzymania broni w jednej pozycji. Często też bywa jedyną możliwością na oddanie celnego strzału gdyż wiele pistoletów sportowych posiada dość niewygodne celowniki mechaniczne, niekoniecznie nadające się do uniwersalnego użytkowania. Sama waga i wielkość celownika ma również znaczenie. Wielka i ciężka optyka na pistoletach, często widywana na filmach, nie ma racji bytu, jeśli strzelający chce zachować jakąkolwiek skuteczność strzału. Do sportowej broni najlepsze są małe i lekkie celowniki, często montowane na nakładkach z szynami montażowymi, które nie dodają w znaczny sposób wagi broni, i nie obciążają dodatkowo rąk strzelającego.

Do najcięższych pistoletów, używanych zarówno do polowań jak i strzelania sportowego, użytkownicy czasem używają lekkich lunet z niewielkim powiększeniem, choć jest to rozwiązanie dobre na polowania, gdzie nie ma wymagania czasowego na oddanie strzału. Z drugiej strony, lunety bywają ciężkie i wymagają większych szyn montażowych i uchwytów, zwiększając wagę broni znacznie.